Resim Düzenleme ucuz web tasarım

Resim Düzenleme

"Office Picture Manager" ile resim düzenleme

office picture manager eğitimi

Resmin boyutunu küçültme sık sık benden yardım istenen konulardan birisidir. Photoshop, Paint kullanamadan pek çok işlemi kolayca Microsoft Picture Manager programıyla halledebilirsiniz.

Hemen her bilgisayarda yüklü olan Microsoft Office 2003-2007-2010 paketleriyle artık otomatik kurulan Picture Manager programını fazla kullanılmamakta ve bilinmemektedir. Kimileri sadece fotoğraflarını açmak için kullansa da, aslında çok farklı, kolay kullanım özellikleri de vardır bu programın. Keşfetmeniz gerekir diye düşünüyorum. Hem basit hem kullanışlı olan bu program vasıtası ile resimleriniz üzerinde değişik işlemler yapabilirsiniz. Profesyoneller için Photoshop açmadan basit işlemlerini halledebilecekleri, amatörleri için ise başarılı görüntüler, kolajlar elde etmenin yanında resimlerin boyutlarını ayarlamak, dosya türlerini değiştirmek de bu programın sundukları arasında…

Microsoft Office Picture Manager vasıtası ile neler yapılabiliriz:
• Resimlerin renklerinde değişiklikler
• Parlaklık ve gölgelendirme
• Döndürme ve çevirme
• Kesme, kırpma
• Kırmızı göz giderme
• Sıkıştırma
• Boyutları değiştirme (büyütme-küçültme)
• Dosya türlerini değiştirme (.jpeg, .gif, .png, .bmp ve daha fazlası)
• Küçük resim oluşturma
• Farklı kolajlar, uygulamalar
Herhangi bir görüntü dosyasını Birlikte Aç Microsoft Picture Manager seçeneğiyle açtığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.


 
 
 
 
  office picture manager eğitimi
 
1. Numarayla işaretlediğim ileri-geri düğmeleriyle klasik görüntüleme programlarında olduğu gibi resimleriniz arasında gezinebilir, zoom yapabilirsiniz(2). 3. Numaradaki düğmelerle sağa ve sola 90o derece döndürebilirsiniz. Otomatik düzelt komutunu verdiğinizde de fotoğraflarınızın ışık ve renk ayarları program tarafından en uygun hale getirilecektir. Bizim için asıl önemli olan Resmi Düzenle bölümüdür. Düğmeyi tıkladığımızda sol tarafta açılan pencereden pek çok düzenleme işlemin açıldığını görürüz.

 
  office picture manager eğitimi
Parlaklık ve Karşıtlık seçeneğini tıklayıp Parlaklık, Karşıtlık ve Orta Ton ayarlarını değerlerini şekildeki gibi girdiğimizde fotoğraf ilk haline göre oldukça değişecektir. Başka değerler girdiğimizde ise çok şaşırtıcı tonlamalar yakalayabiliriz. Geri düğmesiyle tekrar resmi düzenle seçeneklerine gelebiliriz

 
 
  office picture manager eğitimi
Parlaklık ve Karşıtlık seçeneğini tıklayıp Parlaklık, Karşıtlık ve Orta Ton ayarlarını değerlerini şekildeki gibi girdiğimizde fotoğraf ilk haline göre oldukça değişecektir. Başka değerler girdiğimizde ise çok şaşırtıcı tonlamalar yakalayabiliriz. Geri düğmesiyle tekrar resmi düzenle seçeneklerine gelebiliriz.

office picture manager eğitimi
Renk tıklandığında Miktar, Ton ve Doygunluk seçenekleri karşımıza çıkacaktır. Miktar ve ton değerlerinde değişiklik yapmadan doygunluğu -100 yaptığımızda resim siyah beyaz olacak, farklı değerlerle daha da farklı sonuçlara ulaşacağız.

  office picture manager eğitimi
Değerlerle oynadığımızda görüldüğü gibi tamamen yeşil tonlarında bir görüntüye ulaşıyoruz. İstediğimiz gibi azalmasını istediğimiz tonu renk paletinden belirleyip Photoshop programıyla uğraşmadan, o rengi resimden iptal ederek, farklı ilginç resimleri kolayca yapabiliriz.

  office picture manager eğitimi
Kırp seçeneğine tıklandığında sağ,sol,alt ve üstten oklar yönünde fare sürüklenerek bırakılır ve aşağıdaki Tamam butonu tıklandığında kesme işlemini kolayca halletmiş olursunuz. 

  office picture manager eğitimi
Döndür ve çevir seçeneğinde ise bildiğimiz 90 derece sola ve sağa döndürmenin dışında dereceye göre döndürme işlemi sağa sola sayısal derecelerle döndürülür. Yatay ve Dikey çevir komutlarıyla resmin aslı bozulmadan çevirme işlemlerini yapabiliriz. Resimde yatay çevir komutunu verdiğimizde penguenlerin yatay olarak yönü değişmiştir. Dikey çevir komutunu verseydik, penguenlerin başları aşağıya gelecekti. Son olarak 13 derece değerini girdiğimde sağa doğru resmi döndürdüm. -13 değerini girdiğimde bu ters yönde yani sola doğru 13 derece dönmüş olacaktı. 

 

Haber Linki